Základní informace o Floridě

Oficiální název: USA, členský stát Florida
Rozloha: 170 304 km2
Počet obyvatel: 18 251 243
Náboženství: 54% protestantské,25% katolické (25%), 5% mormonské, na Floridě též 4% židovské
Hlavní město: Tallahassee
Největší město: Jacksonville
Úřední jazyk: angličtina, španělština
Největší jezero: Okeechobee
Časový posun: SEČ–6 hodin
Měna: USD

Geografie, podnebí

Stát Florida leží na jihu USA a zahrnuje poloostrov Florida a část pobřežní nížiny Mexického zálivu k níž patří tropický ostrov Florida Keys. Na západě Florida hraničí se státem Alabama, na severu se státy Georgia a Alabama, jih a východ Floridy je omýván Atlantským oceánem.
Pro vnitrozemí jsou charakteristické subtropické lesy a jezera, z nichž největší je jezero Okeechobee. Jih ostrova je pokryt bažinami. Pobřeží Atlantiku tvoří zátoky a rozsáhlé písčité pláže.

Podnebí

Florida se nachází v subtropickém pásmu, na jihu je klima tropické. Střídají se dvě roční období, teplé a dlouhé léto. s průměrnými teplotami okolo 30°C, zimy jsou mírné s teplotami v rozmezí 18-24°C.

Počasí

Florida je vyhledávána zejména díky svému suptropickému a tropickému klimatu. Nestřídají se zde čtyři roční období, ale pouze léto a mírná zima. Léta jsou dlouhá, teplá a vlhká. Teploty se pohybují v rozmezí 24-35°C, teplotní výkyvy jsou minimální, vlhkost vzduchu dosahuje až 95%. Zima je mírná, svým charakterem připomíná středoevropské jaro s průměrnými teplotami okolo 20°C. Období hurikánů, kterými je Florida známá, začíná pro Atlantický oceán 1.června a končí 30.listopadu

Lidé

Florida je čtvrtý nejhustěji obydlený stát USA zatížený přistěhovalectvím z hispánské oblasti i z celého světa. Životní úroveň obyvatel patří k nejvyšším na světě. Američané vynikají smyslem pro individuální svobodu a podnikavost.
Vzdělávání je převážně v kompetenci obcí a státu, i když existuje množství soukromých a církevních školských zařízení. Ve většině států USA je bezplatná školní docházka povinná od 6 do 16 let, ale studenti ji obvykle končí až v 17 či 18 letech po získání středoškolského vzdělání. Existuje zde mnoho proslulých univerzit jako Harvard, Yale, Princeton, Berkeley a řada dalších vysokých škol. Většinu z nich dotuje stát, i přesto si značnou část nákladů studia hradí studenti s pomocí půjček na školné a dalších forem podpory. Vláda také poskytuje prostředky na studijní materiály, stravování, výzkumné granty a vzdělávací programy pro studenty indiánského původu.
Národnostní složení obyvatelstva je zastoupeno Evropany 75,2 %, Afričany 12,1 %, Hispánci 9 %, Asiaty a obyvateli z Tichomoří 2,9 %, Indiány a Eskymáky 0,8 %.
Úředním jazykem na Floridě je angličtina, dále je zde používána španělština a francouzština.

Ubytování a zábava

Na Floridě existuje široká síť nejrůznějších typů ubytování, záleží na požadované kategorii a lokalitě. Nabízeny jsou různé kategorie hotelů, motelů, rozšířené je ubytování v kempech.
Nejlevnějším typem ubytování na Floridě, vhodné pro ty, kdo vyhledávají dobrodružství a kontakt s ostatními turisty jsou hostely. Cena se pohybuje od 20 USD za noc v pokoji společném pro více nocležníků. Motely střední a nižší kategorie nabízejí ubytování od 50,-USD do 120,-USD za noc. Využít se dají nejrůznější slevové kupony, které jsou k dostání na benzinových pumpách, turistických informačníchstřediscích nebo na internetu. Stát Florida má přes čtyři tisíce hotelů, s cenami začínajícími na 100 USD za noc, horní hranice závisí na možnostech jednotlivců.
Mezi obvyklé ubytování patří rovněž kempy. Poměrně hustou síť kempů nabízí KOA (Kampers of America, webová stránka: www.koa.com). Tyto kempy jsou standardně vybaveny obchodem, pračkami, obvykle bazénem a sportovištěm. V případě členství v KOA, lze využít možnost 10 % slevy.
Spaní na divoko není dobrý nápad, nedoporučuje se a nestojí za problémy s tím spojené.

Aktivity a zábava

Florida nabízí spoustu možností pro trávení volného času, má jedny z nejlepších podmínek pro golf, tenis nebo jachting.
Má krásné parky pro malé deti, dlouhé trasy pro jízdu na kole či kolečkových bruslích, exotickou přírodu pro exkurze, vodní sporty všech druhů pro aktivní jedince i organizovanou zábavu pro seniory. Shlédnout můžete živě zápasy NHL, NBA, můžete využít možnosti nákupů v některém ze světově proslulých nákupních center nebo zavítat do proslulého světa Walta Disneyho. K tomu všemu úžasná pohoda a nekonečné sluníčko…

Potápění a vodní sporty

Florida patří mezi místa oblíbená pro potápění. Korálové útesy, hojnost rostlin i živočichů a teplé vody vytvářejí příznivé podmínky. Pozorovat podmořský svět můžete dlouhé hodiny a užít si ho mohou všechny věkové kategorie s různými stupni dovednosti. Snad v každé vesnici na pobřeží se nachází potápěčské centrum. Všechna jsou velice dobře vybavena a v každém je půjčovna kompletní výstroje a prodejna. Většina z nich Vás dopraví na lokalitu k ponoru vlastní lodí.
Vyhlášeným střediskem jak pro potápění tak šnorchlování je Key West se spoustou korálových útesů a podmořského světa. Pro vodní sporty vůbec je Key West to nejsprávnější místo. Užijete si zde od lyžování na vodě, parasailingu až po plachtění.
Zajímavou zkušeností je rybolov, od chytání humrů až po některé velké ryby jako jsou tarpon nebo marlin.

Golf

Je aktivitou číslo jedna. Florida nabízí nejlepší světové golfové areály. Golfu se zde můžete věnovat kdykoliv v roce. Florida poskytuje podmínky každému, bez rozdílu věku a výkonnosti. Golfisté všech úrovní tady mají možnost příjemně a užitečně strávit čas.

Nejvýznamnější golfovou detinací je díky své poloze na samém jihu Floridy Miami. Příznivé počasí a udržované areály umožňují celoroční hru v tomto floridském ráji. Areály umístěné na Miami Beach poskytují nádherné výhledy na Atlantický oceán.
Stejně nádherným místem a další špičkovou golfovou destinací je Orlando. Právě zde díky skvělým podmínkám někteří světoví golfisté žijí a hrají golf. Zmiňme jména jako Tiger Woods, Arnold Palmer nebo Chris Di Marco, kteří mají v Orlandu domov.
Populární golfovou oblastí je také Jacksonville ležící na atlantickém pobřeží Floridy. Každoročně sem zavítá na 5 miliónů návštěvníků, kteří si přicházejí zahrát golf a užívat si slunce a pláží.Na pobřeží Mexického zálivu leží Tampa Bay s nádhernými bílými plážemi, rozmanitou zábavou a vynikajícími možnostmi pro golf. V sousedství se nachází nejlepší pláž USA Clearwater Beach.
Naples na jihozápadě Floridy se pyšní ohromným množstvím golfových areálů. Najdete zde více než 90 golfových klubů, a díky tomu je Naples vedoucí destinaci na Floridě v poměru k počtu obyvatel.
Palm Beach je místem špičkových středisek Floridy a celých Spojených Států. Zahrnuje více než 140 golfových areálů, mezi nimiž také PGA National Golf Resosrt & Spa, jedno z nejznámnějších středisek Floridy.

Zábava a noční život

V každém městečku najdete možnosti zábavy, pro inspiraci uvádíme pár tipů na příjemný večer.
Na Key West je noční život zajímavý, vyjímečný a velmi živý. Budete-li chtít prožít příjemnou noc ve městě po dni stráveném ve vodách, zavítejte na Duval street v centru Key Westu.
V Miami Beach lze zase využít bohaté nabídky restaurací, barů a obchodů. V Orlandu zažijete zábavní programy, např. country hudba v Cheyenne Saloon and Opera House či zpívající číšníci v restauraci Bergamo’s.

Památky a zajímavosti

Miami

Nejpopulárnější místo celé Floridy není jejím největším ani hlavním městem, přesto je neznámějším a rozhodně si ho nesmíte nechat ujít. Je destinací ovlivněnou Latinskou Amerikou díky čemuž má pestrý charakter lidí, jídla, kultury i stylů. Příjemné klima, nádherné písčité pláže, z nichž nejproslulejší je pláž Miami Beach. Tento dlouhý písečný ráj s palmami, čistým ovzduším, azurově modrým mořem a bohatými možnostmi vodních sportů je místem pohody a luxusu, který svým návštěvníkům poskytne většina zdejších hotelů.

Město je také vyhlášeno svými obchodními centry, restauracemi a to nejen na South Beach, kavárnami, bary, nočním životem se spoustou zábavních programů a vystoupení. I to jsou důvody oblíbenosti Miami a častých návštěv mnoha celebrit a významných osobností.
Miami je také místem poznávání. Najdete zde mořské akvárium nabízející různá vystoupení cvičených delfínů a kosatek nebo krmení lvounů. Hojně navštěvovaným místem je Opičí džungle , která je vydařenou imitací životního prostředí goril, paviánů a orangutánů. K vidění jsou i zoologické a botanické zahrady. Městem vede vycházková trasa do Lincoln Road s butiky a galeriemi. V Bayside Marketplace jsou obchody, restaurace a zažijete zde pravidelná vystoupení pouličních umělců. Milovníkům architektury lze doporučit návštěvu čtvrti Art Deco, kde mohou spatřit na 800 budov v tomto stylu
Svou nabídkou zajímavostí a lákadel spojených s úžasným koupáním Vás Miami určitě nezklame.

Ft. Lauderdale – americké Benátky

Město, ležící jihovýchodě mezi Miami a Palm Beach nabízí příjemné subtropické klima, přírodní zajímavosti a pestrá škála kulturních i historických aktivit, spoustu možností zábavy. Navštívit můžete Muzeum Objevů a vědy nebo Muzeum umění. Překrásná a vyhledávaná je zdejší pláž se slunečním svitem více než 3000 hodin v roce. Je vhodná pro odpočinek, ale nabízí i mnoho příležitostí pro vodní sporty.
Přezdívka „Benátky Ameriky“, je dána rozvinutým systémem kanálů, po nichž jezdí vodní taxíky. Jsou jednoduchým a poměrně levným dopravním prostředkem, jenž Vás přepraví k hlavním městským pozoruhodnostem.

Ft. Myers – město palem

Klidné místo na jihozápadním pobřeží Floridy je malým subtropickým rájem, který je doposud uchráněn od spěchu a stresu. Nádherné koupání, okolní zeleň a desítky neobydlených ostrůvků, které jsou rájem vodního ptactva na dohled. Samotné městečko je velmi malé, ale přesto nabízí muzea, honosná sídla či parky. K hlavním atrakcím patří domy Thomase Edisona a Henryho Forda oddělené od sebe plotem nazývaným „Brána přátelství“. Zajímavým místem jsou přilehlé ostrůvky Captiva a Sanibel, spojené s pevninou 2 míle dlouhou hrází.

Clearwater - nejlepší pláže

Místo s nejlepšími plážemi v zemi, mezi nejoblíbenější patří Clearwater Beach, populární zejména mezi rodinami s dětmi. Známé je také díky zábavnímu parku a mořskému akváriu.

Orlando – ráj pro děti i dospělé

Jedno z nejnavštěvovanějších měst proslavené zejména zábavními parky a atrakcemi. Je městem animovaného světa Walta Disneye a tak je určeno zejména rodinám s dětmi, ale pobaví se i filmoví fandové nebo vyznavači adrenalinových taškařic.

Ve městě je několik zábavních parků a atrakcí:

MGM Studios - ukázka tvorby filmu včetně speciálních efektů, večerní laserové show a ohňostroje.
Magic Kingdom - park všemi postavičkami z kreslených seriálů, kačeři a myšáci;
Sea World - nejrozlehlejší akvárium na východním pobřeží nabízející kromě vystoupení cvičených zvířat i množství informací o životě v oceánu;
Universal Studios - místo, kde se každý může stát hercem a vyzkoušet si na vlastní kůži třeba hon za zločinci ulicemi New Yorku.
Universal‘s Islands of Adventure - dobrodružná cesta po pěti ostrovech, na nichž žijí hrdinové mýtů, legend a komiksů. Nabízí iluzi dějišť různých seriálů jako Jurského parku, Ztraceného světa, Poseidonovy říše nebo Pavoučího muže – Spidermana.

Zábavní parky jsou rozsáhlé, samotný areál Walta Disneyho se skládá ze čtyř samostatných parků a jejich návštěva vám zabere jeden celý den na každý park.
Orlando s Disney Worldem leží ve vnitrozemí a je dobrým výchozím bodem pro návštěvu Kennedy Space Center, muzea kosmonautiky.

Key West - nejjižnější bod USA

Ráj milovníků moře a zábavy. Nejjižnější místo omývané vodami Mexického zálivu z jedné strany a Atlantickým oceánem z druhé. Celoročně příjemné počasí, skvělé potápění, vodní sporty a noční život. Key West se může pochlubit také krásným historickým centrem s uličkami natřenými bílými, žlutými i modrými barvami. Působí atypicky, přesto vytváří malebnou atmosféru. Je nejjižnějším pevninským bodem USA a pyšní se nejdelším mostem, spojujícím "Key Marathon" s "Key West", který je asi 11 mil dlouhý. Nachází se zde také krásné korálové útesy.

Everglades – kousek pravé džungle

Unikátní národní park ležící v jižním cípu Floridy. Je jedinou ukážkou tropické džungle ve Spojených státech. Uvidíte vodní plochy s množstvím ptactva, aligátorů, krabů, šneků, ryb a dalších živočichů a rostlin. Jedná se vlastně o zatravněnou řeku, na severu se nachází velký cypřišový les, a na jihu, blíže k moři, jsou to kolonie mangrovníků. Řeka je hluboká asi jen půl metru s občasnými hlubšími místy, kde se zdržují aligátoři. V močálech, mezi ostrovy se želvami, aligátory a vesničkami indiánů, jezdí vznášedla pro turisty. Tento kousek opravdové džungle si nenechte ujít.

Vesmírné středisko „Kennedy Space Center“ na mysu Canaveral

Je něčím, co jinde nespatříte a tak je opravdovým magnetem pro turisty. K vidění jsou rakety, raketoplány a družice užívané k dobývání vesmíru. Dodnes z této základny startují americké raketoplány a družice do vesmíru. Nazváno je podle prezidenta Johna F. Kennedyho. Vesmírné středisko je turistům zpřístupněno, vyjma samotné odpalovací věže. Uvidíte zde desítky raket, odpalovací základny, výbavu kosmonautů i dokumentární filmy, které věrně přibližují náladu astronautů před startem.
Po areálu turisty přepravují návštěvnické autokary k vyhlídkovým terasám, odkud se dají pozorovat starty raketoplánů a raket.
Turistům je také umožněno na vlastní kůži si zkusit v trenažéru simulaci startu, jak jej zažívají skuteční kosmonauti v raketoplánu. Dle jejich tvrzení trenažér dociluje iluze startu na 95 procent skutečnosti.
Zažít pocit, že stojíte na místě, odkud startují rakety do vesmíru, stojí rozhodně za to.

Moře a pláže

Díky své poloze dosahuje délka pobřeží Floridy 2800km a může tak nabídnout 1770km přírodních pláží. Spolu s příjemným klimatem je tak oblastí z říše snů pro milovníky moře a zábavy s tím spojené. Jižní a vychodní pláže jsou omývány Atlantským oceánem, západní pobřeží Mexickým zálivem. K zajímavostem patří fakt, že floridské pláže jsou domovem 80-ti % želv žijících ve Spojených Státech.
Pobyt na zdejších krásných plážích pokrytých bílým pískem a koupání v tyrkysových vodách jsou skvělým doplňkem okolní krásy a zábavy. Na plážích si můžete vyzkoušet vodní sporty nebo ochutnávat míchané nápoje, přičemž každá pláž má svou vlastní osobitou atmosféru.
Vyhlášeným místem vodních radovánek, moře a zábavy patří Key`s Islands, nejjižnější Americká výspa, kam se dostanete autem. Jedná se o ostrovy vybíhající 170 mil (270 Km) daleko do vod Mexického zálivu z jedné strany a do Atlantického oceánu z druhé.

Mezi nejnavštěvovanější místa patří lokality jako Miami Beach, Palm Beach nebo Daytona Beach. Z dalších můžeme doporučit:

Lovers Key – osloví svou romantickou atmosférou
Sebastina Inlet State Park – určitě ocení surfaři
Sanibel Island – skvělá pro ty, kdo rádi tráví čas sběrem mušliček
Canaveral National Seashore – vhodná pro lidi vyhledávající klid a samotu
New Smyrna Beach – ideální místo pro lenošení
South Beach – budete-li chtít hodně vidět a být přitom viděn
Siesta Public Beach – pokud budete mít dětský doprovod
Bahia Honda – zatoužíte-li poznat nejlepší tropickou pláž
Amelia Island – a na závěr něco, z čeho se Vám „zamotá“ hlava

A tak ať už budete užívat pohodu na měkkých bílých plážích Mexického zálivu nebo se vydáte na východní floridské pobřeží, zcela jistě to bude úžasný zážitek.
Florida a její pláže totiž poskytnou zábavu snad každému...